Jak szybko rośnie bluszcz całoroczny w naszym klimacie?
Każdy przynajmniej raz w życiu widział piękne kłącza, wijące się po jakiejś powierzchni. Najprawdopodobniej był to bluszcz, czyli roślina do zadań specjalnych. Często wykorzystuje się ją bowiem do ukrycia nieatrakcyjnego miejsca lub przeciwnie – do podkreślenia jego walorów estetycznych. Oczywiście po posadzeniu zaczynamy czekać na efekty. Kiedy się pojawią?
Jak szybko rozrasta się bluszcz?
Dobra wiadomość jest taka, że na efekty nie trzeba zbyt długo czekać. Mimo że polski klimat nie jest szczególnie łaskawy dla roślin, to bluszcz wcale się nie poddaje! Szacuje się, że w przeciągu roku jego przyrost wynosi około 1 metra. Jeżeli zależy Ci na szybkim zazielenieniu przestrzeni, pamiętaj o wyborze odpowiedniego gatunku. To właśnie bluszcz całoroczny może pochwalić się najszybszym wzrostem.
W jaki sposób dbać o bluszcz całoroczny?
Nawet niewprawiona ręka poradzi sobie z jego uprawą. To cierpliwa roślina, która dzielnie zniesie wszelkie potyczki ogrodnika. Bluszcz jest bardzo wytrzymały, przy czym nie ma żadnych szczególnych wymagań. Przyjmie się w zasadzie w każdym rodzaju gleby, jednak ważne, aby cechowała się ona wilgotnością i przepuszczalnością.
Bluszcz może być hodowany zarówno w domu (w donicy), jak i na zewnątrz, np. w formie ogrodzenia z bluszczu. Warto znaleźć mu zacienione miejsce, ponieważ właśnie w takim czuje się najlepiej. Jak już zostało wspominane, roślina ta bardzo lubi wilgotność. Z tego względu nie należy zapominać o podlewaniu. Dotyczy to w szczególności upalnych dni, gdy gleba staje się bardzo sucha.
Jeżeli zależy Ci na konkretnym kierunku wzrostu bluszczu, musisz go od samego początku formować. Chodzi o to, aby ręcznie układać jego pędy – np. wokół ogrodzenia, altanki czy stelażu. Dzięki temu z łatwością osiągniesz wymarzony efekt.
Czy bluszcz jest szkodliwy dla innych roślin?
Bluszcz może być zarówno przyjacielem, jak i wrogiem innych roślin. W przypadku właściwego umiejscowienia i pielęgnacji, może współistnieć z innymi gatunkami, tworząc ładny kompozycje ogrodowe. Jednakże, gdy bluszcz zaczyna się rozrastać zbyt intensywnie, może stanowić zagrożenie dla sąsiadujących roślin. Jego silne pnącza mogą oplatać inne rośliny, ograniczając im dostęp do światła i powodując ich osłabienie lub nawet śmierć. Dlatego ważne jest, aby kontrolować wzrost bluszczu i regularnie go przycinać.
Jak przycinać bluszcz?
Przycinanie bluszczu jest istotnym elementem jego pielęgnacji. Pozwala to na kontrolowanie jego wzrostu oraz kształtowania wyglądu. Najlepszym czasem na przycinanie bluszczu jest wczesna wiosna przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu. Warto usunąć martwe lub uszkodzone pędy, a także te, które zaczynają się oplatać wokół innych roślin. Przycinanie może również pomóc w utrzymaniu zdrowia rośliny, poprzez usuwanie chorych lub zainfekowanych części.
Czy bluszcz ma właściwości lecznicze?
Bluszcz posiada szerokie spektrum właściwości leczniczych. W medycynie ludowej wykorzystywany był jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwbakteryjny i wykrztuśny. Zawiera on wiele aktywnych substancji, takich jak saponiny, flawonoidy czy alkaloidy, które mają korzystny wpływ na organizm. Warto jednak pamiętać, że niektóre części bluszczu są trujące i nie powinny być spożywane ani stosowane bezpośrednio na skórę. Stosowanie preparatów z bluszczu powinno być dokładnie kontrolowane i oparte na wiedzy oraz doświadczeniu.
Czy bluszcz jest trujący dla zwierząt?
Niestety, bluszcz może być trujący dla zwierząt, zwłaszcza dla psów i kotów. Spożycie liści lub owoców bluszczu może prowadzić do objawów zatrucia, takich jak wymioty, biegunka, nadmierne ślinienie się czy osłabienie. W przypadku podejrzenia zatrucia bluszczem u zwierzęcia, należy natychmiast skonsultować się z weterynarzem. Aby uniknąć takich sytuacji, warto umieścić bluszcz w miejscu niedostępnym dla zwierząt domowych.